Skip to main content
CODE 68018
ACADEMIC YEAR 2023/2024
CREDITS
SCIENTIFIC DISCIPLINARY SECTOR MED/15
LANGUAGE Italian
TEACHING LOCATION
  • GE SAN MARTINO
  • GE GALLIERA
  • GE ASL 3
  • CHIAVARI
  • LA SPEZIA
  • SAVONA
  • IMPERIA
SEMESTER 2° Semester
MODULES Questo insegnamento è un modulo di:
TEACHING MATERIALS AULAWEB

OVERVIEW

The course focuses on haematopoiesis pathophysiology, in particulary on the concept of stem cell. Moreover, the idea of bone marrow enviroment is illustrated. 

Special attention is on anemia and coagulation disorders; this course illustrates also the diagnostic features of anemias and coagulative disorders,

Being able to perform differential diagnosis of anemias and coagulative disordes knowing also the pathophysiologic aspect of them.

AIMS AND CONTENT

LEARNING OUTCOMES

Being able to perform differential diagnosis of anemias and coagulative disordes knowing also the pathophysiologic aspect of them.

TEACHING METHODS

Lessons with PowerPoint presentation support

SYLLABUS/CONTENT

Pathophysiology of haematopoiesis and stem cells

Pathophysiology of anemias

Pathophysiology of coagulative disorders

RECOMMENDED READING/BIBLIOGRAPHY

There isnt't a specific text book of the course.

 

The lessons aim to allow the student to take notes and ask questions to the professor

 

All the PowerPoint presentations will be available for the students

TEACHERS AND EXAM BOARD

Exam Board

ALBERTO AGLIALORO

PIETRO AMERI

STEFANIA ARTIOLI

CARLO ASCHELE

LUCIA BACIGALUPO

MAURIZIO BALESTRINO

FABRIZIO BALLARI

GIUSEPPE BARBERA

MATTEO BASSETTI

MASSIMILIANO BASSO

ANDREA BELTRAME

MARCO BENASSO

CHIARA BONGIOANNI

EMILIA BOSSI

FULVIO BRAIDO

STEFANO BURLANDO

MARCO CANEPA

STEFANO CARRO

GIOVANNI CENDERELLO

ISABELLA CEVASCO

LUCIA DEL MASTRO

PAOLA D'ELIA

MARIA MONICA DI GAETANO

GIUSEPPINA FERA

DONATELLA FINI

LUCA FOPPIANI

MANUELE FURNARI

PAOLA GNERRE

MARINA GRANDIS

FABIO GUOLO

MATTEO LAMBERTINI

ALICE LARONI

DANIELA MALOBERTI

PATRIZIA MARENCO

MAURIZIO MIGLINO

MALGORZATA KAROLINA MIKULSKA

FEDERICO MORELLI

ANNAMARIA MUNICINO'

MICHELA NARDINI

MATTEO PARDINI

LUCA PARENTI

ANDREA PARODI

ALESSANDRO PERAZZO

OMAR RACCHI

ROBERTA RAPETTI

TOMMASO REGESTA

GIOVANNA RIZZO

ANNAMARIA SACCONE

MARINELLA SANTACROCE

MARIA FLAVIA SAVARESE

RODOLFO TASSARA

GIORGIO TONELLI

LUCIA VASSALINI

GIORGIO VERSARI

DIEGO FERONE (President and Coordinator of Integrated Course)

ROBERTA CENTANARO (President Substitute)

LESSONS

LESSONS START

According to calendar done yearly by secretary.

Class schedule

L'orario di tutti gli insegnamenti è consultabile all'indirizzo EasyAcademy.

EXAMS

EXAM DESCRIPTION

Multiple choice write test

ASSESSMENT METHODS

Questions about topics explained with lessons.

 

The final mark is a mean with the marks of other lessons.